marsuista tietoa suomeksi suomalaisille

Lahti

Satu Lehtoranta

Email

Myydään!

Etsitään kotia jossa kokemusta tai tietoa näistä ihanista karvaperunoista. ????

Meillä on kolmen nuoren urosmarsun lauma. Tämä marsupoika selkeästi ei sopeudu laumaan vaan vetäytyy paljon yksin. Kaksi muuta on melko tiivis kaksikko ja dominoivampia kuin tämä yksilö.
Kolme urosta on laumana yleensäkin melko haastava kombo.

Luonteeltaan Juha-Tapio eli Juhis on utelias (tutkii kaikki paikat ensimmäisenä) ,hiukan arka (johtuu varmasti vielä nuoresta iästä ja siitä, että se on dominoivan marsun kohteena) ja kova ääntelemään.
Se on meidän kolmesta marsusta kovaäänisin joten juttua riittää. Juhis on myös erittäin aktiivinen marsu joten päivittäinen vapaana liikkuminen tai iso aitaus olisi sille tärkeä hyvinvointia lisäävä tekijä.

Tämä herrasmies etsii kotia jossa se saa paljon vapaana olemista, osaavaa huolenpitoa ja lajitoverin joka on rauhallisempi aikuinen tai miksei nuorikin uros tai leikattu naaras.

Juhiksen turkki on oranssiin vivahtava ruskea. Rotu abessinialainen. Tämä kaveri on siis todella komea ja hurmaava.

Uudella kodilla ei ole kiire joten kerrothan millainen koti sinulla olisi tarjota ihanalle marsupojalle.

Tärkeää!
Marsut ovat ihania lemmikkejä lapsille kuitenkin päävastuu jää aikuiselle mihin kuuluu ruokinta, vesien vaihto, kynsien leikkuu, harjaus, pesut (urosmarsuilla rasvarauhasen puhdistus) ja muut tarvikehankinnat. Otathan nämä asiat siis huomioon. 🙂

Kaikki hoitotoimenpiteet onnistuu. Kynsien leikkuu ja harjaus.

Hinta: 80€

1000027858-3.jpg 1000027860-2.jpg 1000027863-1.jpg 1000027956-0.jpg